Titlu: Scrisori din insula Guernsey
Autor: Mary Ann Shaffer & Annie Barrows
Categorie: literatură universală
Cartea
Când am primit cartea asta am fost cucerită pe loc de aerul atins de trecut pe care mi l-a inspirat. Scrisorile de orice tip sunt una dintre plăcerile mele literare, de care încerc să mă bucur de câte ori am ocazia. Iar această carte este și ea un deliciu literar, care m-a încântat cu amuzamentul și scrisorile minunate. Am început-o pe la sfârșitul lunii iulie pentru că îmi doream să o citesc înainte ca filmul să apară, fără măcar să citesc descrierea cărții tocmai pentru a-i da voie lecturii să mă surprindă. Și a reușit să o facă foarte bine!
Într-un cadru în care Londra abia iese din umbra celui de-Al Doilea Război Mondial, Juliet Ashton, protagonista noastră, caută un subiect despre care să scrie pentru noua ei carte. O scrisoare de la un necunoscut din insula Guernsey îi trezește interesul scriitoricesc, iar cei doi încep să-și corespondeze pe cât de des posibil, iar astfel, scriitoarea noastră, Juliet, află despre clubul de lectură pe care bărbatul și prietenii lui au fost nevoiți să-l inventeze pentru a scăpa de tragedia ocupației germane. Juliet arătându-se interesată de acest subiect începe să facă schimb de scrisori și cu membrii clubului de lectură, care îi depană poveștile lor. N-am să vă dezvăluiesc mai mult decât atât pentru că nu-mi doresc să stric plăcerea lecturii.
„Dacă mă gândesc mai bine, poate că este vârcolac. Mi-l și imaginez urmărindu-și prada prin ținuturi mlăștinoase. Și sunt convinsă că n-ar sta pe gânduri dacă ar trebui să mănânce vreun trecător nevinovat. Am să-l urmăresc îndeaproape când va fi lună plină. M-a invitat să merg cu el la dans mâine seară – poate că ar trebui să port guler înalt. Stai, gulerul înalt te apără de vampiri, nu?”
N-am crezut că voi râde cu lacrimi în timpul lecturii, dar s-a întâmplat, pentru că pe cât de amuzantă este, pe atât de bine este scrisă. Scrisorile dintre Juliet, membrii clubului, bărbatul necunoscut și prietenii din viața scriitoarei au un farmec aparte și creează o atmosferă plăcută, un cadru bine conturat în care ești introdus cu o ușurință impecabilă.
Scrisori din insula Guernesey nu este doar despre plăcerea lecturii, dar este și despre puterea scrisorilor de a conecta oameni și de a crea un alt tip de legătură între corespondenți. Sunt sigură că orice iubitor de lectură ar fi încântat să citească această carte pentru că este scrisă într-un stil încântător, care pe mine m-a cucerit, are o doză de amuzament bine gândit și niște personaje fascinante despre care îți dorești să aflii mai multe pe măsură ce acțiunea devine mai interesantă.
O carte despre iubire, prietenie și despre lectură care îți alintă sufletul de cititor în cel mai frumos mod și care mertiă citită de fiecare dintre voi!
În concluzie, cartea mi-a plăcut teribil de mult și a devenit una dintre deliciile literare pe care le îndrăgesc.
Filmul
Cartea sau filmul?
Cartea o găsiți la Editura Nemira, iar filmul este disponibil pe Netflix.
Superba recenzia!!! Mi-ai facut pofta de cartea asta. O cumpar cu prima ocazie😍
ApreciazăApreciat de 1 persoană
iiii! mă bucur tare mult!!!
ApreciazăApreciază
Nu am citit cartea insa filmul mi-a placut f mult, atat de mult incat l-as putea revedea dupa un timp, cu aceeasi incantare!!😉😊
ApreciazăApreciat de 1 persoană
Și cartea o să-ți placă! Cred că și mie mi-ar plăcea să revăd filmul din când în când
ApreciazăApreciat de 1 persoană